Szkoła pamięta

szkola pamieta logoZespół Szkół Zawodowych w Węgorzewie włączył się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta".

Celem akcji jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Nasza szkolna akcja rozpoczęła się od zorganizowania zbiórki zniczy. 29 października grupa uczniów wraz z nauczycielami udała się na miejscowy cmentarz. Odwiedzili oni groby osób, które zapisały się na kartach historii naszej szkoły: śp. Cecylii Golisz - pierwszego dyrektora ZSZ i śp. Wandy Kwiatkowskiej - jednego z pierwszych nauczycieli i kronikarza szkoły.  

Uczniowie wraz z nauczycielami zapalili znicze na grobach osób, które służbę miastu przepłaciły życiem, tj. groby anonimowych saperów, odminowujących Węgorzewo w 1946 roku. Chwilą ciszy uczczono także Sybiraków, których życie zakończyło się gdzieś daleko od Ojczyzny, w zimnej Syberii.
Na koniec uczniowie podzieleni na małe grupki wyruszyli w poszukiwaniu opuszczonych, zaniedbanych grobów. W sumie uporządkowano kilkadziesiąt często bezimiennych grobów. Stawiając zapalone znicze uczniowie choć na chwilę przywrócili pamięć o nich, tych którzy byli tu przed nami.