Fantastyczna przygoda, niezapomniane wrażenia!
Uczniowie Technikum w Węgorzewie na dwutygodniowych praktykach w Grecji!
Każdy zgodzi się, że zagraniczne praktyki są sporą szansą dla polskich uczniów. Z szansy tej mogli skorzystać uczniowie Technikum w Węgorzewie, którzy na dwa tygodnie, w dniach od 12 do 23 kwietnia br., pojechali na praktyki zawodowe do przepięknej Grecji.
Nowy, europejski wymiar kształcenia w węgorzewskim Technikum stał się już faktem. Szkoła weszła w międzynarodowy etap kształcenia uczniów technikum. Od 2020r. szkoła rozpoczęła realizację projektu "Aktywni i kompetentni - praktyka zagraniczna drogą na europejski rynek pracy" nr 2020-1-KA102-078977, realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +, Sektor: kształcenie i szkolenie zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna.
Projekt ten skierowany jest do uczniów Technikum w Węgorzewie. Udział w wyjeździe wzięło 29 uczniów, zaś opiekę nad młodzieżą pełniło troje nauczycieli. Praktyki zawodowe odbyły się w miejscowości Nea Mesagkala.
Wyjazd poprzedzony był szeregiem przygotowań z języka angielskiego, greckiego, kultury Grecji oraz warsztatów pedagogicznych.
Uczniowie wraz z opiekunami zostali zakwaterowani w hotelu Golden Sun o standardzie 4 gwiazdowym z prywatną plażą. Podczas praktyk młodzież zdobywała nową wiedzę i doświadczenie, a także rozwijała kompetencje interpersonalne i językowe. Wszyscy uczestnicy praktyk korzystali z różnorodnych form doskonalenia umiejętności zawodowych, takich jak: wykłady, praktyki wyjazdowe, warsztaty oraz wykonywali zadania typowe dla danego zawodu.
W czasie praktyk uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk wykonywali m.in. projekt strony internetowej, sporządzali harmonogram prac związanych z lokalizacją i usuwaniem usterek komputera osobistego, lokalizowali oraz usuwali usterki systemu operacyjnego i aplikacji, projektowali i wykonywali lokalną sieć komputerową, obsługiwali lokalne sieci komputerowe, konfigurowali urządzenia sieciowe, rutery i urządzenia zabezpieczające, a także samodzielnie tworzyli aplikacje internetowe czy bazy danych na użytek danego przedsiębiorstwa. Uczniowie klasy reklamy poszerzali swoją wiedzę i umiejętności w zakresie przygotowania ofert sprzedażowych, usług reklamowych oraz projektowania logo i logotypu wybranych produktów reklamowych. Projektowali materiały marketingowe, dokonywali kalkulacji kosztów, a także opracowywali plan finansowy przebiegu kampanii reklamowej. Natomiast grupa technika organizacji turystyki wykonywała szereg zadań związanych z animacją czasu wolnego, przygotowaniem oferty zagranicznych usług/imprez turystycznych, kalkulowaniem kosztów imprez czy usług turystycznych, udzielaniem informacji turystycznej w biurze turystycznym, opracowaniem warunków uczestnictwa w zagranicznych imprezach turystycznych. Wszyscy uczniowie mieli również okazję współpracować w zagranicznym zespole.
Wyjazd nie ograniczył się jedynie do pracy, ale również poprzez udział w wycieczkach umożliwił praktykantom bliższe poznanie bogatej kultury, historii i różnych zwyczajów greckich.
Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych podczas wyjazdu było zwiedzanie „zawieszonych między niebem a ziemią” Meteorów i wybudowanych na nich prawosławnych klasztorów, które od 1981 r. wpisane są na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie mieli okazję zwiedzić także miasteczko w górach – Stary Pantaleimon, gdzie w małym sklepiku odkrywali nowe smaki z otaczających go lasów – miód z kasztana, z owoców koumaro czy grecką tradycyjną herbatę. Ponadto uczniowie zwiedzili Saloniki oraz masyw Olimpu. Wycieczki te pozwoliły poznać kulturę Grecji i wywołały zachwyt jej niesamowitą naturą. Natomiast na terenie hotelu uczniowie brali udział w zawodach sportowych, turniejach wiedzy o Grecji, czy w spotkaniach, gdzie wspólnie poznawali i uczyli się tańców narodowych podczas wyjątkowego greckiego wieczoru.
Pobyt w Grecji dostarczył niesamowitych wrażeń, ale przede wszystkim grupa wróciła bogatsza o nową wiedzę oraz umiejętności praktyczne, które wykorzysta podczas dalszego kształcenia i późniejszej pracy zawodowej. Praktyka ta z pewnością podniesie kwalifikacje zawodowe młodzieży, zwiększy atrakcyjność na lokalnym, krajowym i europejskim rynku pracy, bowiem uczestnicy otrzymali certyfikaty, które mogą pozytywnie wpłynąć na dalsze życie zawodowe.
O tym, jak fantastycznym wydarzeniem w życiu młodych ludzi były praktyki w Grecji mogą świadczyć wypowiedzi naszych uczniów. Oto niektóre z nich:
Martyna, uczennica klasy II w zawodzie technik organizacji turystyki
Wyjazd do Grecji był moim spełnieniem marzeń: piękne plaże, wspaniałe góry i wiele atrakcji turystycznych. Obiekt noclegowy, w którym byliśmy był magiczny, teren hotelu połączony był z plażą i patio, z którego można było wieczorem oglądać oświetloną Grecję. Imponującym było zwiedzanie Klasztorów na Meteorach. Zdjęcia w malowniczych górach na pewno zostaną ze mną na zawsze. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam pojechać, zwiedzić i przy okazji podszkolić język angielski.
Artur, uczeń klasy III w zawodzie technik informatyk
W Grecji podobała mi się wzajemna pomoc oraz zaangażowanie. Nie mogę także pominąć ciekawych wycieczek oraz podziwiania pięknych krajobrazów. Realizowane praktyki zawodowe były bardzo ciekawe i dzięki nim zdobyłem nowe doświadczenie nie tylko z dziedziny IT. Poznałem wielu ciekawych ludzi. W przyszłości w miarę możliwości chciałbym ponownie wziąć udział w wyjeździe.
Mateusz, uczeń klasy III w zawodzie technik informatyk
Na wyjeździe do Grecji podobało mi się to, że mogłem miło spędzić czas z kolegami i koleżankami ze szkoły. Poznałem dużo ciekawych osób. Zwiedziłem wiele fantastycznych miejsc, które jeszcze kiedyś odwiedzę. Praktyki były bardzo interesujące i pracowite. Bardzo podobało mi się to, że wykonywaliśmy dużo ciekawych projektów, które podniosły moje umiejętności. Czas spędzony w hotelu był bardzo aktywny. Bardzo ciekawe były również gry zespołowe i planszowe.
Praktyki zawodowe w Grecji są początkiem działań szkoły w ramach projektu Erasmus+, bowiem kolejny wyjazd młodzieży z węgorzewskiego technikum zaplanowany jest już na początku przyszłego roku szkolnego.
Dwutygodniowy pobyt w Grecji w całości finansowany jest ze środków UE w ramach programu Erasmus +. Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów w związku z wyjazdem i pobytem, co więcej otrzymują drobne kieszonkowe.
Projekt "Aktywni i kompetentni - praktyka zagraniczna drogą na europejski rynek pracy" nr 2020-1-KA102-078977, realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +, Sektor: kształcenie i szkolenie zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna.